Świece woskowe – niezwykle korzystny wpływ na układ oddechowy. Paląc świece z czystego wosku pszczelego osoby cierpiące na alergie, astmę i problemy z zatokami zauważą znaczną redukcję objawów choroby.
U niektórych astmatyków objawy choroby całkiem ustępują po tym jak palili świece z wosku pszczelego przez kilka dni lub tygodni.
Zapalenie świecy w sypialni na kilka godzin przed udaniem się na spoczynek, sprawia, że oddech staje się lżejszy a sen mniej podatny na zakłócenia.
Świece z wosku pszczelego nie wydzielają dymu i mają naturalnie przyjemny zapach. Jedynym mankamentem jest cena. Chociaż świece z wosku pszczelego nie są tanie wystarczają na znacznie dłużej niż świece wykonane z wosku sojowego czy też parafiny. W czasie spalania świece woskowe same w sobie dają piękny zapach. Można również dodać do nich olejki naturalne, które pomagają w walce z problemami układu oddechowego takie jak:
- olejek z drzewa herbacianego,
- pichtowy,
- jałowcowy,
- sosnowy,
- jodłowy,
- lawendowy,
- anyż,
- pomarańcza,
- goździk,
- cynamon
Niektóre z tych zapachów nie można nazwać przyjemnymi (np. pichtowy ), ale wybiją skutecznie „całe zło ” unoszące się w powietrzu. Pomaga to skrócić czas choroby i ułatwia oddychanie. Dodatkowo olejek z lawendy lub melisy ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu. Wybór jaki olejek zapachowy znajdzie się w takiej świecy zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Każdy olejek ma właściwości wpływające na nasz organizm, a świeca z wosku pszczelego pomoże te właściwości w przyjemny sposób dostarczyć do organizmu.
Należy jednak pamiętać, że aby świece działały oczyszczająco muszą być wykonane w 100% z wosku pszczelego. Wiele świec zawiera tylko 51% wosku pszczelego co jednak wystarcza by producent mógł sprzedać swój wyrób jako „wyprodukowane z wosku pszczelego”.
Właściwości wosku pszczelego
Wosk pszczeli ma też wiele innych właściwości wykorzystywanych przy produkcji kosmetyków:
- chroni skórę przed utratą wody /zapobiega przesuszeniu skóry
- natłuszcza
- ma właściwości antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne
- wosk zawiera wit. A, dzięki której pobudza i reguluje podziały komórkowe
- ma właściwości przeciwutleniające a to powoduje, że redukuje przedwczesne procesy starzenia
- wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry, wspomaga gojenie ran, leczy czyraki, wypryski
- wosk dociera do głębokich warstw skóry a dzięki temu zapobiaga utracie wody z naskórka
- dzięki woskowi skóra jest miękka elastyczna i dotleniona
- regularne stosowanie kosmetyków z woskiem wspomaga produkcję i wydajność włókien elastynowych i kolagenowych co nadaje skórze zdrowy wygląd
- pomaga złagodzić zmiany trądzikowe
- działa na skórze jak filtr przeciwsłoneczny
Jak dobrym środkiem zabezpieczającym skórę przed negatywnymi czynnikami są dwa fakty historyczne. Pierwszy to, że nasze prababcie przed myciem naczyń lub praniem w ługu (uzyskiwanym z popiołu) aby nie poparzyć dłoni nacierały sobie dłonie woskiem ze świec. Drugi to, ze w niektórzy szamani zajmujący się wybitnie niebezpiecznymi mieszankami ziół zabezpieczali swe dłonie polewając je gorącym woskiem ( wytwarzanie silnego narkotyku zmieniającego ofiarę w „zombi” – rytuał voodoo)
Wybór, czy palić świece z czystego wosku pszczelego, czy z innych substancji oraz czy ewentualnie dodać do tego wosku, który sam w sobie jest już bardzo korzystny dla naszego zdrowia naturalny olejek zapachowy dla wzmocnienia efektu pozostaje tylko w gestii osoby, która chce taką świecę mieć i używać. Wszystko zależy od nas samych….Znasz pszczelarza, który zechce taką świecę dla ciebie skomponować? Oczywiście że znasz… 😉 … do dzieła!